browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Rower w Iwoniczu Zdroju trasa nr 2

Posted by on 25 czerwca, 2014

Trasa nr 2

Iwonicz Zdrój – Bełkotka – Żabia Góra 549 – Turkówka – Przymiarki 626 – Borowinowa 506 – Iwonicz Zdrój Osiedle Wschodnie – Fichty Malarzowe 481 – Iwonicz – Rogi – Las Grabiński – Winiarska – Iwonicz Zdrój

Rodzaj roweru – MTB
Nawierzchnia – głównie leśne ścieżki, łąki, mało asfaltu
Trudność trasy – łatwa, odcinki techniczne – zjazdy, miejscami strome podjazdy
Długość – 30 km

Naszą wycieczkę rozpoczynamy przy naszym domku www.domekiwonicz-zdroj.pl położonym przy ulicy Zdrojowej, oczywiście możemy rozpoczynać w każdym innym miejscu w Iwoniczu Zdroju. Jadąc asfaltem ulicą Zdrojową następnie Aleją Słoneczną dojeżdżamy do Iwonickiego Deptaku. Przed wjazdem na Deptak jest rozwidlenie dróg w prawo i w lewo prosto na Deptak. My wybieramy wąską, asfaltową drogę w prawo, kierujemy się za znakami zielonego szlaku prowadzącego do Bełkotki. Do wspomnianej już Bełkotki jedziemy wspinając się pod górkę po drodze z trylinki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jesteśmy przy Bełkotce teraz dalej kierujemy się za zielonym szlakiem, lekko pod górę leśną ścieżka i jesteśmy ponownie na drodze z trylinki skręcamy w prawo i jedziemy pod górę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jadąc pod górkę dojedziemy do rozwidlenia dróg w prawo w lewo i prosto. Skręcamy w lewo zostawiając znaki zielonego szlaku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jedziemy leśną ścieżką troszkę w dół i pod górkę kierując się za znakami żółtego szlaku w kółku

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dojeżdżamy do rozwidlenia szlaków nas teraz interesuje szlak na Żabią Górę i jadąc nim cały czas wyjedziemy z lasu i widokową łąką dostaniemy się na szczyt Żabiej Góry. Po drodze miniemy miejsce gdzie można rozpalić ognisko i podziwiać widoki w kierunku Cergowej, Chyrowej, Magurskiego Parku Narodowego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

P6241387

Kilkanaście metrów przed szczytem Żabiej Góry będziemy mijali słupek z rozjazdem szlaków. Uwaga !!! po wjeździe na szczyt musimy się wrócić do tego słupka i kierować się w dół ( stromo ) w kierunku Iwonicza Zdroju, Lubatowej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dojechaliśmy do drogi asfaltowej ( jesteśmy w Turkówce ) na niej w prawo do góry i na szczycie skręćmy w lewo w kamienistą drogę. Charakterystycznym punktem jest to że ta droga położona jest między dwoma nowo wybudowanymi domami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jedziemy teraz w kierunku Przymiarek bez znaków przez pola, łąki. Droga cały czas pnie się lekko w górę za plecami piękne widoki na Beskid Niski. Uwaga – trzymamy się cały czas najbardziej rozjeżdżonej polnej drogi, jak również zwracamy uwagę żebyśmy jechali po prostym i w górę. Jeśli jednak zaczynamy zjeżdżać oznacza to że jedziemy w złym kierunku.
Jadąc cały czas według opisu dojedziemy do bitej drogi prowadzącej z Bałucianki do Turkówki

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jedziemy tą drogą tak żeby szczyt Cergowej który towarzyszy nam w podróży już od pewnego czasu był po lewej naszej stronie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W chwili gdy zauważymy przejazd przez betonowy przepust będzie on po prawej stronie wjedźmy na niego i teraz jadąc łąką dostaniemy się na szczyt Przymiarek z ławeczką i słupkiem ze szlakami. Odpocznijmy, pooglądajmy widoki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po odpoczynku jedźmy dalej. Ustawmy się tak żebyśmy Cergową mieli przed sobą i jedziemy drogą przez łąkę w kierunku Iwonicza Zdroju. Po chwili wjeżdżamy do lasy za lasem będziemy jechać rozległą łąką cały czas w dół. Na samym dole łąki przed lasem będzie rozwidlenie dróg w prawo i w lewo jedźmy w prawo i trzymajmy się teraz niebieskiego szlaku w kółku.

P6241401

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jedziemy teraz leśną ścieżką. Dojeżdżamy do kolejnego rozwidlenia dróg. Wybierzmy drogę w prawo ( wąska ), żółty szlak informujący nas że dojedziemy do Iwonicza Zdroju.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po wjeździe na szeroką leśną drogę zostawmy żółte szlaki skręćmy w prawo i ta szeroką drogą jedziemy w dół dojeżdżając do Iwonicza Zdroju Osiedle Wschodnie. Pierwszy rozjazd dróg asfaltowych przejeżdżamy prosto na drugim odchodzi droga w lewo i prosto jedziemy prosto w kierunku stadniny koni. Na kolejnym rozjeździe wjeżdżamy na drogę z płyt. Tą drogą będziemy teraz jechać dłuższy czas.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Skończyły się płyty wjeżdżamy do lasu trzymaj się lewej drogi wjedź na widokową polanę. Będą widoczne wiatraki po prawej naszej stronie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jedź tą polaną najbardziej widoczną drogą. Cały czas wiatraki mamy po prawej stronie z lewej będziemy mijać kapliczkę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jedziemy tą polną drogą aż dojedziemy do drogi asfaltowej w Iwoniczu ( Uwaga: Jadąc to polną drogą nie skręcamy nigdzie w prawo trzymamy się najbardziej rozjeżdżonej drogi )

Dojechaliśmy do drogi asfaltowej w Iwoniczu skręcamy w prawo i jedziemy asfaltem w dół. Po drodze sklep spożywczy, jak również będziemy mijać zabytkowy kościół

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Za kościołem dojedziemy do znaku Rogi 3 km, skręcamy w kierunku Rogów

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

i jedziemy cały czas asfaltową drogą. Mijamy tablicę informującą że opuszczamy Iwonicz a jesteśmy w Rogach. Za kilkanaście metrów pojawi się po lewej stronie droga z płyt betonowych. Wjeżdżamy na tą drogą i pniemy się do góry, dojeżdżamy do miejsca gdzie droga z płyt skręca gwałtownie w prawo my jedziemy w lewo w bardzo dobrze widoczną drogę polną. Jadąc tą drogą dojedziemy do lasu w lesie trzymaj się najszerszej najbardziej rozjeżdżonej drogi ostro w dół i lekko do góry. Wyjechaliśmy z lasu zaraz za lasem będzie słabo widoczna droga w lewo skręcamy w nią i teraz cały czas jadąc łąkami lekko w górę kierujemy się w kierunku Iwonicza Zdroju. Droga ta doprowadzi nas do drogowskazu przy którym możemy skręcić w lewo i zjechać do Iwonicza lub jechać prosto pod wyciągiem narciarskim na górze Winiarskiej w kierunku Bełkotki i później zjechać do centrum Iwonicza Zdroju.

Trasa opisana powyżej jest piękna widokowo, łatwa pod względem topograficznym.

Dla osób umiejących obsługiwać GPS turystyczny zapewniamy taki sprzęt do którego będzie wgrany ślad opisywanej wycieczki.

Przejazd trasy nr. 1 i nr. 2 możliwy z przewodnikiem.